top of page

ZAŠTO SE NE BISMO TREBALI BRINUTI O POLITIČKIM IZBORIMA?

Ako ste kršćanin i brinete se u vezi izbora, niste poslušni Božjoj Riječi. Toliko je jednostavno.

Nedavno sam pitao četvero prijatelja ukoliko imaju kakvu potrebu da molim za njih. Zanimljivo, dvoje od četvero tražilo je da molim u vezi trenutnih izbora u SAD-u. Bili su prilično zabrinuti.

Čini se da je njihovo iskustvo uobičajeno. Situacija u svijetu je zastrašujuća i ulozi su visoki. Pitamo se tko bi mogao biti u stanju voditi zemlju u dobrom smjeru.

Ranije sam pisao o tome zašto kršćani trebaju sudjelovati u izborima svoje zemlje. To ne znači da moramo glasati za bilo koga, pa čak i ako ne možemo naći dovoljno razloga. To jednostavno znači da općenito trebamo sudjelovati u onome što vlasti zahtijevaju.

No, iako trebamo glasati, kršćani se ne bi trebali brinuti u vezi izbornih rezultata. Ovo su četiri razloga zašto:

1. Bog je u kontroli.

Bog je suveren, što znači da u konačnici ima sve pod kontrolom, uključujući izborne rezultate. Bez obzira koga izaberu ljudski glasovi, Bog je isto u kontroli.

Do ove sam biblijske spoznaje došao kasnije u životu. Kada se to napokon dogodilo, veliki mir mi je donijela spoznaja da iako ljudi nešto čine, ipak je Bog u kontroli.

Nema situacije u kojoj se ovo može bolje opisati nego u slučaju političkih vođa. Rimljanima 13,1 kaže: „Svaka duša neka se podlaže višim vlastima. Jer nema vlasti osim od Boga, a vlasti koje postoje, od Boga su postavljene.“

Tko god je predsjednik, premijer, ministar, gradonačelnik itd. u konačnici je izabran pod Božjim vodstvom.

Ponekad mislimo kako je On napravio veliku pogrešku, ali ipak, On drži sve pod kontrolom.

Bog možda koristi neke vođe da sudi narodu, ili da ponizi narod kako bi gledali na Njega, ili da sastavi narode kako bi se ispunila proročanstva posljednjih vremena.

Možda nikada nećemo saznati zašto je Bog „postavio“ neke vođe dok ne dođemo na drugu stranu. No, ono što znamo jest da On ima sve pod kontrolom.

To nam daje mir.

2. Briga je uvijek pogrešna.

Žao mi je što sam tako otvoren, ali Biblija je stvarno jasna u vezi toga.

„Ne brinite se ni za što, nego u svemu — molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem — iskanja svoja obznanjujte Bogu“ (Filipljanima 4,6).

Ako ste kršćanin i brinete se u vezi izbora, niste poslušni Božjoj Riječi. Toliko je jednostavno.

Grčka riječ za brinuti se ovdje znači „biti podijeljen, ometen“. Smisao je da su naše misli daleko od onoga na što bismo ih trebali usredotočiti. Razlog tome je sljedeće:

  • previše sati gledamo političke programe ili slušamo radio

 

  • uzrujavamo se u vezi izbornih rezultata

 

  • raspravljamo se ili svađamo s „drugom stranom“

 

  • stalno objavljujemo naše stavove na društvenim medijima.

 

Nije pogrešno pratiti ako ne prijeđe granice i postane opsesija. Ustvari, i trebamo sudjelovati. No, ne bismo trebali biti uključeni do mjere da izbori, politika i vlasti postanu naša strast.

Imam jake političke i moralne stavove. No, nadam se, ne dopuštam da ta mišljenja postanu moj fokus.

Što treba biti moj fokus? Odgovor je nastavak iznad navedenog stiha.

Dakle, kaže: „Ne brinite se ni za što, nego u svemu — molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem — iskanja svoja obznanjujte Bogu. I mir Božji, koji nadilazi svaki razum, čuvat će srca vaša i misli vaše u Kristu Isusu“ (Filipljanima 4,6-7).

 

Umjesto zabrinutosti, trebamo se okrenuti Bogu u molitvi i zahvaljivanju. Rezultat je predivan mir.

Zar ne volite obećanje: „I mir Božji, koji nadilazi svaki razum, čuvat će srca vaša i misli vaše…“?

3. Kršćani su građani neba.

Filipljanima 3,20a jasno kaže: „Jer naša je domovina na nebesima.“

Naravno, državljani smo svoje države na zemlji. No, u konačnici, ovdje smo stranci. Naša stvarna domovina je u nebu.

 

Pa zašto bi se onda uzrujavali u vezi izbornih rezultata ovdje na zemlji? Svatko od nas će uskoro otići i provesti vječnost s druge strane.

Vladar vječnog kraljevstva je „Kralj kraljeva i Gospodar gospodarâ“ (Otkrivenje 19,16).

Naši životi u državi ovdje su kratkotrajni u usporedbi s našim životima u vječnosti. Stoga, zabrinutost u vezi ovog života nije samo beskorisna, nego i smiješna.

Zašto se uzrujavamo? Zato što smo skinuli svoj pogled sa cilja. Stoga, moramo učiniti kao što je apostol Pavao napisao ranije u ovom poglavlju:

„Jedno samo: zaboravljam što je za mnom, a sežem se za onim što je preda mnom. Prema cilju težim, k nagradi višnjega poziva Božjeg u Kristu Isusu“ (Filipljanima 3,13b-14).

4. Naša prava nada je u Kristu.

Ako se brinemo u vezi izbora, to je znak da se pouzdajemo u krivu stvar!

Naša nada NE smije biti u:

  • Političare i političke stranke

 

  • Novac

 

  • Pozicije moći

 

  • Članove obitelji

  • Zanimanja

  • Obrazovanje

 

Sve od ovoga ima svoje mjesto, ali nije im mjesto da budu naša konačna nada!

Uskoro će sve to proći, jer dolaze sljedeći izbori, umirovljenja, financijske promjene, smrti ili čak naša vlastita smrt. Ništa od toga nije trajno ni pouzdano.

Postoji samo jedan koji je trajan i pouzdan: Gospodin!

„Zaista, kao u sjeni hodi svaki čovjek; zaista, uzalud podižu buku; on blaga zgrće, a ne zna tko će ih pokupiti. A sada, Gospodine, na što da čekam? Nada je moja u tebi“ (Psalam 39,6-7).

Već pet desetljeća gledam izbore, i kako izabrani dužnosnici, političke stranke i politički pokreti dolaze i odlaze. Preko njih sam došao do potvrde onoga što je psalmist napisao prije 3.000 godina: „Nada je moja u tebi.“

Autor: Mark Alan Williams; Izvor: churchleaders.com

 

Foto: theatlantic.com

 

 

10.10.2016.

bottom of page