top of page

TKO JE STVORIO BOGA?

 

Foto: Snapshot Youtube

 

27.02.2016.

PITANJE NAD SVIM PITANJIMA

 

Jedno od pitanja koje skeptici često postavljaju, a misle da se ne može odgovoriti, glasi: „Ako Bog postoji, tko je onda stvorio Boga?“

 

Kršćani na ovo pitanje mogu dati odgovor, ali da bismo odgovor bolje razumjeli moramo prvo razmotriti sljedeće pitanje: kakav bi Bog morao biti? Ovo pitanje je krucijalno, jer se tiče objašnjenja postanka materije/energije.

 

 

KAKAV BI BOG MORAO BITI?

 

Objašnjenje samog nastanka materije/energije nemoguće je naći unutar materijalnog svijeta, jer pravilo uzročnosti primijenjeno na materijalni svijet ad infinitum postavlja pitanje: „A što je postojalo prije toga?“, te unutar materije/energije odgovora nema. Također, gotovo nitko u znanstvenim krugovima ne osporava činjenicu da univerzum ima početak, što po istom pravilu podrazumijeva da mora imati i uzrok.

 

Postojanje materijalnog svijeta, dakle, neminovno zahtjeva uzrok, a sam uzrok mora biti nematerijalan, inače potpada pod isti paradoks o kojem smo upravo govorili.

 

Dalje, prije nego što damo konačan odgovor na pitanje iz naslova, pogledajmo jedan primjer koji na ograničen način možemo analogno primijeniti da bismo dobili traženi odgovor.

 

 

BINARNI KOD

 

U svijetu kompjuterskih programa, sve funkcionira na osnovu binarnog koda, tj. kombinacije 1 i 0. Ove dvije cifre su jedini činilac cijelog sadržaja na našem kompjuteru. Programer koji stvara nove programe, uvjetno govoreći, čini to koristeći se kombinacijama ove dvije cifre. Drugim riječima, ništa u svijetu kompjuterskih programa ne može postojati bez određene kombinacije 1 i 0 koje programer odredi.

 

No, sam programer koji stvara programe uz pomoć ovih kodova, ne sastoji se od jedinica i nula. Ako bismo pitali „tko je programirao binarni kod programera?“, odgovor bi logično bio „nitko“, jer njegov organizam postoji i obitava izvan granica digitalne sfere, te po prirodi svoga bića, programer ne potpada pod zakone koji vrijede u digitalnom svijetu.

 

Zašto smo naveli prethodni primjer? Zato što nam odlično može ilustrirati odnos između Boga i našeg svijeta, te nam pomoći da razumijemo odgovor na pitanje „tko je stvorio Boga?“.

 

 

STVORENI STVORITELJ?

 

Pitanje „tko je stvorio Boga?“ po pravilu se postavlja isključivo imajući u vidu fizičke zakone svijeta u kojem mi živimo. Drugim riječima, oni koji postavljaju ovo pitanje, obično ne uzimaju u obzir činjenicu da Bog-stvoritelj, paralelno programeru iz našeg prethodnog primjera, obitava izvan svijeta koji je on sam stvorio, te njegovo biće ne potpada pod iste fizičke zakone.

 

Početak je vremenska kategorija, a vrijeme je jedno od fizičkih svojstava materije, na isti način kao što su to npr. dužina, širina i visina. Ove kategorije vezane su za materiju i energiju koje postoje unutar univerzuma. Pitanje „tko je stvorio Boga?“ isto je kao i pitanje „koliko je Bog visok?“, ili „koliko je Bog težak?“, ili „kako Bog miriše?“. Pošto po prirodi svog bića, Bog nije dio univerzuma kojeg je sam stvorio, on ne može biti mjeren istim mjerilima kojima se mjeri materija (na sličan način na koji se programer iz našeg primjera ne može izraziti kroz binarni kod, jer obitava izvan digitalnog svijeta).

 

Priroda Božjeg bića jest takva da ne potpada pod fizičke zakone, i ne može se izraziti kroz vremenske kategorije kao što su početak ili kraj.

 

Sveto pismo nam kaže da je Bog duh (Ivan 4,24), što nam potvrđuje da je on biće koje po svojoj prirodi nije dio fizičkog svijeta koji nas okružuje.

 

Odgovor na gore postavljeno pitanje bilo bi da nitko nije stvorio Boga, jer Bog ne posjeduje fizička svojstva koja posjeduju bića i stvari koje je on sam stvorio, te nema vremenski početak.

 

Biblija nam kazuje da je Bog vječan, tj. nema početak ni kraj. Nama, kao bićima koja obitavaju unutar stvorenog svijeta, teško je u potpunosti razumjeti i racionalizirati ovu kategoriju, no to ne mijenja činjenicu da je stvoritelj svijeta po prirodi bića drugačiji od nas.

 

Kada je Mojsije pitao Boga da mu kaže kako se zove, Bog je odgovorio imenom koje je zapisano kao YHWH, a u slobodnom prijevodu znači „Ja sam koji jesam“. Ovim imenom Bog je ukazao na činjenicu da je on vječno postojeći, onaj koji jest u kontinuitetu i nije vezan za početak i kraj.

 

Iz razloga ograničenosti našeg uma, mi, kao bića koja postoje unutar fizičkog svijeta, ne možemo u potpunosti razumjeti prirodu Boga koji obitava izvan sfere svega što poznajemo na osnovu naših pet osjetila.

 

No, zbog toga što nas je Bog stvorio „na svoju sliku“, sposobni smo, doduše na ograničen način, razumjeti Božju prirodu u nekim stvarima. On nas je stvorio radi odnosa s njim, a odnos je prekinut našom krivicom, tj. voljnim padom u grijeh. Grijeh je razlog zbog kojeg je ljudima danas Bog u velikoj mjeri nerazumljiv, jer se pri grijehu savršen odnos Boga i čovjeka prekinuo, a time i naša komunikacija s Bogom. No, gledajući prirodu oko nas, svatko od nas sposoban je naslutiti da je ona stvorena od strane inteligentnog bića (Rimljanima 1,20), i to je jedan od razloga zbog kojeg ljudi uopće kreću u potragu za obnovom odnosa sa Bogom.

 

Bog je ponudio obnovu ovog odnosa kroz žrtvu Isusa Krista, i to je dostupno svima koji vjerom prihvate Isusa kao Gospodina i Spasitelja. Kroz obnovu tog odnosa, kao i obnavljanje našeg uma, možemo dobiti veći stupanj razumijevanja Božje prirode.

 

 

Autor: Aleksandar Jovanović

 

bottom of page