KOJA JE STUDIJA RASTA BROJA SVJETSKOG STANOVNIŠTVA ISPRAVNA?
Godine 1975., dr. Henry Morris, osnivač ICR-a (Institue for Creation Research) i hidrološki inženjer, napravio je neke zanimljive izračune u vezi svjetske populacije. Pokazao je izvedivost dobivanja današnje svjetske populacije u samo nekih 6.000 godina.[1] Nova znanstvena studija predstavlja vrlo različitu verziju povijesti čovječanstva i pokazuje da je broj stanovništva rastao vrlo sporo tijekom 200.000 godina.[2] Kojoj procijeni treba vjerovati?
Druga opcija dovodi u pitanje istinitost biblijskih izjava poput ove: „To su rodovi sinova Noinih prema njihovim rodoslovljima, u njihovim narodima; a od njih su se razgranali narodi po zemlji poslije potopa.“[3] Je li znanost u ovom novom izviješću raskrinkala 40 godina star argument dr. Morrisa, a samim time i Bibliju?
H. Jabran Zahid iz Smithsonian Astrophysical Observatory u Cambridgeu izveo je studiju koja procjenjuje drevne ljudske stope rasta stanovništva. Njihovi rezultati, objavljeni u stručnom časopisu Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS), pozivaju se na 7.900 datuma dobivenih metodom ugljika-14 iz grobnica u Wyomingu i Coloradu. Njihova formula pokazuje i godišnju stopu rasta od 0,041%, odnosno dupliranje ljudske populacije otprilike svakih 1.700 godina, što je previše sporo da se od Potopa koji se dogodio prije nekih 4.300 godina dobije 7 milijardi ljudi.
Autor studije je napisao: „Stopa rasta od 0,04% ukazuje na globalnu ljudsku populaciju od samo nekoliko pojedinaca prije 50.000 godina.“[2] Međutim, članak dr. Henrya Morrisa napominje da je stvarna stopa rasta između 1650. god. n. e. i 1800. god. n. e. bila oko 0,33 % godišnje. Stopa se povećala na oko 2,0% širom svijeta u posljednjih nekoliko stoljeća. Morris je također istaknuo da kako bi se dobila današnja populacija od Adama i Eve u samo 6.000 godina potrebna je stopa rasta od oko 0,5% godišnje. Dakle, stope rasta koje daju Biblija i povijest višestruko puta (oko deset puta) su brže od onih koje su vezane za svjetovne procjene starosti dobivene metodom ugljika-14.
Kojoj procjeni treba vjerovati i zašto?
Jedan citat daje odgovor. U PNAS-u čitamo: „Za mjerenje brzine rasta tijekom 6.000–13.000 kalibriranih radiokarbonskih godina unatrag[4], linearni model smo prilagodili logaritmu SVD-a [sažete vjerojatnosti distribucije] kao funkciju vremena. Oblik krivulje predstavlja eksponencijalnu stopu rasta, koju smo prikazali kao godišnji postotak.“[2] Dakle, model su prilagodili vremenu. A koji su vremenski okvir koristili? Evolucijski, naravno.
Ovi znanstvenici pretpostavljaju da dugi vremenski periodi dobiveni metodom ugljika-14 općenito odgovaraju stvarnim kalendarskim datumima. Drugim riječima, izračunali su stope rasta postavljanjem procjene veličine populacije na iznimno dug vremenski okvir. Ovaj kružni postupak osigurava prikaz vrlo sporog rasta ljudske populacije. Nije ni čudo da je u sukobu s biblijskim izvješćem.
U istom članku iz 1975. godine dr. Morris je također pisao o svjetovnim znanstvenim spekulacijama o rastu ljudske populacije tijekom dugog vremena, rekavši: „Takva nagađanja su, međutim, beskorisna, jer se temelje na diskreditiranom modelu ljudske evolucije.“[2] Ova nova studija potvrđuje da se svjetovne ideje o drevnim ljudima, zamaskirane kompliciranim znanstvenim procedurama, četiri desetljeća kasnije i dalje oslanjaju na ljudsku evoluciju kao temeljnu pretpostavku.
Evolucijska ideja da je ljudska populacija rasla toliko sporo da joj je trebalo više od 50.000 godina u dostizanju današnjih brojeva pretpostavlja samu vremensku dob za koju tvrdi da je dobivena računanjem. Također prkosi povijesnim stopama rasta populacije, što su dva dobra razloga da se ova ideja odbaci. Ako ju odbacimo, onda i dalje čvrsto stoji stari argument stope rasta ljudske populacije u korist točnost biblijske povijesti.[5]
Autor: Brian Thomas; Izvor: ICR
[1] Morris, H.M. 1975., Evolution and the Population Problem, Acts & Facts, 4 (1).
[2] Zahid, H.J., E. Robinson, i R. Kelly L., Agriculture, population growth, and statistical analysis of the radiocarbon record, Proceedings of the National Academy of Sciences. Objavljeno online prije ispisa 22. prosinca 2015. godine, pregledano 28. prosinca 2015. godine.
[3] Postanak 10,32.
[4] Ovaj postupak kalibracije prilagođava sirove datume dobivene metodom ugljika-14 kako bi se još bolje poklopio s mješavinom očekivanja baziranih na znanosti i evoluciji, te je prikazan u obliku krivulje procjene starosti dobivene metodom ugljika-14 na vremenskoj skali.
[5] Vidi također Thomas B., Earth Hit the 7-Billion Mark Too Late, Creation Science Update. Objavljeno na icr.org 27. listopada 2011. godine.
Foto: Pixabay
19.04.2016.