top of page

MOŽE LI KRŠĆANIN VJEROVATI U TEORIJU EVOLUCIJE?

To se pitanje vrlo često postavlja na razne načine, kao na primjer: „Može li čovjek biti kršćanin i vjerovati u evoluciju?“ ili „Zar nije znanost dokazala valjanost teorije evolucije koja se protivi izvještaju o stvaranju prikazanom u knjizi Postanka?“

 

Da bismo odgovorili na takva pitanja, najprije moramo biti na čisto sa time što podrazumijevamo pod pojmom evolucije. Ako time mislimo jednostavno „promjenu“ – kao razvoj djeteta u odraslog čovjeka ili razvoj jedinke unutar vrste kao što su psi i mačke – tada taj pojam ne bi predstavljao problem. Takva evolucija ili razvojni proces unutar određenih vrsta u potpunosti je usklađen s Biblijom.

 

Problem nastaje kad teorija evolucije krene izvan takvog područja. Teorija u osnovi govori da su se složeniji spojevi ili elementi života razvili iz neživih kemijskih spojeva pukim slučajem.

 

Teorija evolucije je filozofsko umovanje

 

Po tome je teorija evolucije manje znanstvena teorija i više filozofsko umovanje o podrijetlu života i smislu postojanja čovjeka.

 

Po tome je teorija evolucije suprotna izvještaju o stvaranju kako ga prikazuje Biblija. Izvještaj u Knjizi Postanka na deset mjesta bilježi kako je Bog stvorio biljke i životinje po njihovim vrstama bez ukrštanja vrsta. Čovjek je stvoren, kao i žena, bez postupnog razvoja.

 

Zamisao o prirodnoj selekciji ili odabiranju, ili o preživljavanju najsposobnijih u suprotnosti je s biblijskim učenjem da je sve što je Bog stvorio bilo dobro (Postanak 1,31). Biblija uči da je sve što je u početku stvoreno bilo savršeno, a smrt i propadanje je nastalo kad je grijeh ušao u čovjeka. To je suprotno učenju evolucije, koja tvrdi da sve postupno ide na bolje.

 

Teorija evolucije se suprotstavlja Bibliji, ali i osnovnim zakonima znanosti

 

Ne samo da je evolucija suprotna učenjima Biblije, nego se protivi i nekim osnovnim zakonima znanosti. Na primjer drugi zakon termodinamike kaže da sve što je prepušteno samo sebi ima sklonost da postane neorganizirano i slabo iskoristivo, a ne složenije i organiziranije.

 

To pravilo je nastalo opažanjima očitih zbivanja: sve stari, iscrpljuje se i konačno izumire ili se raspada, gubi svoju strukturu. Teorija evolucije kaže da se život razvija u svojoj strukturi i složenosti. To nije točno.

 

Evolucija također iznosi da su promjene ili mutacije korisne, dok priroda pokazuje da su gotovo sve promjene i različitosti od normalnoga štetne. Teorija je u suprotnosti s fenomenima koja promatramo i izučavamo.

 

Kreacionizam i evolucija se ne mogu znanstveno dokazati

 

Niti teorija evolucije kao ni teorija posebnog stvaranja ne mogu se znanstveno dokazati, što znači da se ne mogu ponoviti u laboratorijskim pokusima i istraživanjima.

 

Stvaranje se zbilo jednom u prošlosti, a evolucija je suviše spora da bi se mogla primijeniti i znanstveno izučavati.

 

Obje teorije počivaju na vjerovanju, a na temelju činjenica čovjek mora izabrati jednu ili drugu teoriju. Kršćanin se ne bi smio stidjeti ako vjeruje u izvještaj o stvaranju iz Knjige Postanka, jer on ne samo da se bolje poklapa s promatranim činjenicama, već je to prihvaćao i Bog-Čovjek: Isus Krist (Matej 19,1-6).

 

 

Autor: Josh McDowell i Don Stewart; iz knjige „Odgovori na teška pitanja“ (Duhovna stvarnost, Zagreb); Izvor: novizivot.net

 

 

Foto: socialsciencespace.com

 

 

25.04.2016.

bottom of page